Vajon mit szűrnek ki a vízszűrős kancsók a vízből?

  • Meglepő eredményt hozott egy hazai kísérlet 

A Bay Zoltán Kutatóközpont a vízszűrő kancsók hatékonyságát vizsgálta, nem szabványos módon. Az intézmény vezető kutatója tudományos módszerekkel vizsgálta, milyen anyagokat képesek kiszűrni ezek a dupla szűrővel ellátott kancsók. Az eredmény segíthet újragondolni a vízfogyasztással kapcsolatos szokásainkat. 

A kísérletekhez a LAICA hazai forgalmazója, a Silko Five Kft. két darab, Predator típusú kancsókat biztosított. Ezek egyedi ismertetőjegye, hogy egy Bi-Flux, valamint egy Germ-Stop elnevezésű szűrővel is el vannak látva. Ezáltal kettős védelmet biztosítanak. 

„Előbbi felel a csapvízben esetlegesen jelen lévő kémiai szennyeződések, például nehézfémek kiszűréséért, utóbbi pedig képes kiszűrni a vízben előforduló baktériumok 99.9%-át. Sőt, akár a mikroműanyagokat is képes eltávolítani a vízből” – hívta fel a figyelmet Mátyás Zoltán, a LAICA vízszűrő kancsókat forgalmazó Silko Five Kft. ügyvezető igazgatója.

Mit rejt a csapvíz? 

Az első esetben a kutatóközpont kizárólag csapvízzel használta a Predator-kancsót. A rendeltettésszerű, legalább egy hónapig tartó használatot követően Dr. Vida Ádám a Bay Zoltán Kutatóközpont K+F igazgatója szétszedte a Bi-Flux szűrőt, hogy vizsgálatoknak vesse alá. „Már az első szűrő feltárásakor látszódott, hogy kis mértékű rozsda tapadt az aktív széndarabokra, ami egyértelműen a közműhálózatból származik” – jegyezte meg a szakember, aki kétrészes Tiktok videót is forgatott minderről. 

Dr. Vida Ádám kiemelte, hogy a mikroszkopikus vizsgálatok igazolták a szűrőpapír felületén a fém-oxidok (főként vas-oxid) jelenlétét. Az elektronmikroszkópikus eljárás ugyancsak megerősítette, hogy az aktív szénszűrő felületén több fémes elem tapadt meg. „Jól látható, hogy a Laica vízszűrő kancsója meglehetősen jól kiszűri a vízből a nem oda való elemeket. Vagyis betölti a funkcióját” – hangsúlyozta a kutató. 

Mi van a palackozott ásványvizekben? 

A második esetben a LAICA Predator kancsót PET-palackokban származó ásványvizekből szűrték meg. Egy hónap alatt legalább hat kartonnyi palackozott víz ment át rajta. Ahogyan az első esetben, úgy ezúttal is Dr. Vida Ádám végezte el a Bi-Flux, valamint a Germ-Stop szűrő mikroszkopikus vizsgálatát. 

„Sajnos azt kell, hogy mondjam, nem kellett sokat szörfölnöm a Germ-Stop mintáin ahhoz, hogy bármit találjak rajta, már az első képeken látszódtak a mikroműanyag darabok” – emelte ki a szakember. A kutató szerint az emberi hajszálnál jóval vékonyabb mikroműnyagokat sikerült a szűrőnek megfognia. 

Levonható következtetések 

Dr. Vida Ádám szerint az, hogy az első vizsgálatnál nem találtak mikroműanyagot, azt jelenheti, hogy nincs, vagy elenyésző koncentrációban lehet jelen a csapvízben. A Greenpeace korábbi kutatása ugyanakkor rávilágított, hogy nemcsak a Dunában, hanem a csapvízben is kimutatható a mikroműanyag.

A szakértő viszont rávilágított arra, hogy a második kísérletnél kiszűrt mikroműanyagok a vékonyfalú PET-palackokból származhatnak, amelyek napfény, vagy más behatás, például a nem megfelelő gyártás során képesek leszakadni. „Amennyiben pedig ez megtörténik, akkor egész egyszerűen töredezni fognak. Emiatt kerülhetnek a palackozott vízbe mikroműanyagok. Ezeket elfogyasztottuk volna, ha nem szűrjük meg a vizet. – tette hozzá Dr. Vida Ádám. 

A kísérletek bárki által megnézhetők és ellenőrizhetők a „Tudomány -> érted” elnevezésű TikTok-csatornán.

Első videó: https://www.tiktok.com/@justvidaadam/video/7400013406180265248 

Második videó: https://www.tiktok.com/@justvidaadam/video/7403365781750254880 

Forrás: 1 – https://www.greenpeace.org/hungary/sajtokozlemeny/6549/friss-kutatas-bizonyitja-a-vizeink-mikromuanyaggal-szennyezettek/ 

- bdpst24.hu

Check Also

Új termékekkel bővült a Beverly Hills Polo Club kínálata 

Egy kollekció az egész családnak a CCC-ben! Laza, mint egy pólómeccs, és inspiráló, mint az …