Eötvös10: „Childhood memories” című kiállítása

  • Patrick Murakami 

Patrick Murakami 1998-ban Japánban született, japán-magyar pop art festőművész, aki Japánban, Magyarországon él és alkot. Műveiben leginkább filozófiai és mitológiai elemeket használ. Meghatározó számára az individuális világnézet kifejezése. Az alkotás számára kritikus tervezés és tanulás folyamata. A műveiben használt szimbólumok mondanivalója összetett és mélységében bonyolult. Színhasználata figyelemfelkeltő, provokatív ugyan, de összességében harmonikus megjelenésű. 

Stílusa a szabályokon kívül eső pop art képzőművészeti irányvonalat képviseli. A magyar műgyűjtők gyakorta emlegetik a „magyar Basquiat-nak”. 

Alkotásainak témáját és stílusát változatosan alakítja ki, melyek elkészültét erősen meghatározza a sokszínű kulturális háttere, melyben felnőtt. A művek egyediségét azzal a döntéssel őrzi meg, hogy soha nem készít replikákat belőlük.

A festészet számára többcélú eszköz: egyfelől expresszió, az érzelmek, gondolatok átadása, a valóság kreatív módon való megjelenítése, vagy egy kitalált „világ” létrehozása, másfelől szemléletformálás; alkotásai segíthetnek más szemszögből meglátni a világot, melyek új perspektívákat adhatnak a nézőknek.

A festészet számára kifejezője a térbeli és időbeli szabadságnak és „halhatatlanságnak”. Úgy véli, hogy az alkotásai révén „halhatatlanná válik”, mert a festészet lehetővé teszi számára, hogy megörökítse és átadja gondolatait, érzéseit és az őt körülvevő világot az utókornak. Az általa létrehozott művek örök életet adnak az időnek és a térnek, amelyekben léteznek, így festményei által ő maga is „halhatatlan” időtlen és szabad lesz.

„Childhood memories” by Patrick Murakami

A Childhood memories kiállítás fő célja az adományozás, melynek révén támogatja és segíti azokat a rászoruló gyermekeket, akiknek kevés az esélyük a társadalmi integrációra és az oktatáshoz való hozzáférésre, valamint, hogy felhívja a figyelmet az UNICEF munkájára és fontosságára a világ gyermekeinek jövőjének előmozdításában.

Murakami fontosnak tartja a társadalmi elhivatottságot, az esélyegyenlőséget és a szabadságot, valamint azt, hogy a sikeréből anyagi támogatást nyújtson azon társadalmi rétegek számára, akiknek kiemelten fontos az oktatási integráció, a lehetőségek biztosítása, ezért minden kiállításán kiemelt szerepe van az adományozásnak.

A művész a Childhood memories kiállítás „CREO” című alkotásának teljes összegét, az Unicefnek adományozza, rászoruló gyermekek részére, a szegénység csökkentésére és a hátrányos helyzetű gyermekek támogatására. A művész úgy véli, hogy az oktatáshoz való egyenlő hozzáférés egy olyan eszköz, amely segít a szegénység felszámolásában, enyhíti a társadalmi egyenlőtlenségeket.

Murakami – a PANIM Innováció Menedzsment Kft. önkéntes közösségsegítő akciójának keretén belül – a kiállításból további egy nagyméretű festményt adományoz a székesfehérvári Befogadlak Baptista Gyermekotthon számára, ahol a pályázat- és projektmenedzsmenttel foglalkozó vállalkozás több közösségi teret fog kifesteni a gyerekek számára. A mű a Gyermekotthon színháztermét fogja díszíteni. Murakami és a cég közös vállalásával arra biztatják a művészeket és a vállalkozásokat, hogy fogjanak össze és társadalmi munkában segítsék a rászoruló közösségek fejlődését és életminőségük javítását.

Ez kiállítás egy olyan kivételes rendezvény, melynek központi célja az emlékek újjáélesztése és az öröm megosztása, melyben a gyerekek és felnőttek egyaránt megtalálhatják az inspirációt és szórakozást. Murakami nemcsak az alkotásai iránt érdeklődő felnőtteknek, hanem kifejezetten a gyerekekre összpontosítva hozta létre alkotásait, hogy élményeket nyújtson számukra, inspirálja őket, 8valamint lehetőséget teremtsen a híres művészeti alkotások megismerésére, a művészetek világának felfedezésére.

Murakami a kiállított képeken a gyermekkorát színesebbé tevő meséket dolgozott fel, olyan jól ismert műalkotásokkal kombinálva, amelyek ikonikus részei a kultúránknak, ezzel mélyebb kapcsolatot teremtve a nézők és az alkotások között, és új értelmezési lehetőségeket kínálva a művészet iránt érdeklődőknek.

A fiatal látogatók felé azzal a céllal közvetíti mondanivalóját, hogy a meseikonok és a híres műalkotások ötvözetén keresztül, az új köntösbe bújtatott eredeti műalkotásokhoz tartozó információkat könnyebben megjegyezhetik a gyerekek és ezáltal felkeltheti bennük a művészetek iránti érdeklődést, hogy megnyissa előttük a képzőművészet kapuit és elvarázsolja őket a művészi kifejezés számtalan lehetőségeivel.

A mesék világa, a mese olvasás és a képi megjelenés minden gyermeket magával ragad. A művész számára elegendő az, hogy ha meghallja a Samurai Jack intro-ját és látja maga előtt a 6 éves énjét, ahogy a tv előtt a szőnyegen ülve izgatottan várja a következő részt, hogy vajon Jack végre legyőzi-e Aku-t, reménykedve, hogy nem csak egy részt játszanak le, hanem legalább 2-t.

Az alkotó azért tartja fontosnak felidézni ezeket a kedvenc, a gyermekkorunkat meghatározó meséket, zenéket vagy tárgyakat, játékokat, babatakarót, gyerekrajzokat stb., mert kaput nyitva újra tudjuk élni az adott pillantott, az örömöket, amit az adott tárgy vagy akár mese okozott számunkra és ezen keresztül talán kapcsolatot teremthetünk az akkori gondolatokhoz, illatokhoz és érzésekhez.

Murakami terve az, hogy a felnőtt látogatók átélhessék ezt az érzést, egy varázslatos utazást kínálva a gyermekkor emlékeibe és képzeletébe. Bízik benne, hogy a látogatók felismernek egy-egy ismerős gyerekkori kedvencet és újra élhetik gyermekkoruk mesékhez kapcsolódó pozitív élményeit, elvonva magukat a hétköznapi gondoktól.

Azért tartja lényegesnek, hogy felnőttként nagyobb hangsúlyt fektessünk a gyerekkori kedvenc dolgok újra élesére, mert az emberek hajlamosak belemerülni a munka, a gondok és a felelősség világába, és elfelejtik, hogy valójában kik és milyenek voltak ezelőtt.

Ez az kiállítás az emberi életkorszak egy olyan szegmensét szeretné felébreszteni a felnőtt látogatókban, ahol a természetes, tiszta gyermeki én még nem volt „megrontva” a felnőtt élet hétköznapi problémáival. Ez volt az-az időszak, amikor a legtermészetesebbek voltunk, nem váltunk el a kreativitásunktól és a képzeletünktől, melyek oly sokszor elsikkadnak a mindennapi élet zajában. Ez az időszak, amikor a világ még tele volt csodákkal és lehetőségekkel, és ezeket a varázslatos pillanatokat szeretné Murakami újraéleszteni ezen a tárlaton keresztül.

Facebook event:

https://fb.me/e/1Y6eoBQbG

- bdpst24.hu

Check Also

A következő nemzedékek reálértelmiségét nevelik

most őket díjazzák 2,5 millió forinttal 24. alkalommal lehet jelölni a reáltárgyak legjobb oktatóit a …