Andrada: 13 milliárd forintos beruházással hoz létre üzemet Sóskúton

  • A szlovén tulajdonú Andrada csoport 13 milliárd forintos beruházással hoz létre üzemet Sóskúton zöld energiatároló rendszerek újrahasznosítására

13 milliárd forintos beruházással hoz létre csúcstechnológiás üzemet Sóskúton a szlovén tulajdonú Andrada csoport zöld energiatároló rendszerek újrahasznosítására. A vállalat két év alatt összesen 160 új munkahelyet tervez létrehozni. Az újrahasznosítás megvalósításával teljessé válik az autóipar és más iparágak zöld átalakulása. Az üzem február végén kezdi meg működését Sóskúton, majd további magyarországi és európai helyszínek következnek – a cég tervei szerint rövidesen Spanyolországban is üzemet hoz létre.

Az elektromobilitás fontos szerepet játszik az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. A zöld átalakulás már megkezdődött: 2035-től az EU-ban nyilvántartásba vett összes új személygépkocsinak zéró károsanyag-kibocsátásúnak, ennél fogva elektromosnak kell lennie.

Magyarország vezető szerepet játszhat ebben a folyamatban, két kulcsfontosságú területen is: a zöld energia előállításában és tárolásában. Az elmúlt hónapokban számos új elektromosautó-ipari beruházást jelentettek be Magyarországon. Az ágazat körforgásos működése ugyanakkor az Andrada csoport bejelentésével jön létre: a cég zöld energiatároló rendszerek újrahasznosítására hoz létre üzemet Sóskúton, valamint a tervek szerint több magyarországi és európai helyszínen. A cég rövidesen megkezdi működését Dél-Spanyolországban is.

Az Andrada kiemelkedő európai szereplője lesz a zöld átalakulási folyamatnak. Az újrahasznosítás a valóban fenntartható, körforgásos autóipar utolsó fontos láncszeme. Technológiánknak köszönhetően a zöld energiatároló rendszerekben használt, stratégiai fontosságú anyagok korlátlan alkalommal újra felhasználhatók lesznek, környezetbarát módon. Így segítjük a magyarországi gyártókat a helyben történő újrahasznosításban” – mondja Peter Tibaut, az Andrada ügyvezető igazgatója, társtulajdonosa.

A sóskúti beruházás teljes összege 13 milliárd forint – ez az eddigi legnagyobb szlovén beruházás Magyarországon. Az Andrada összesen 160 új munkahely létrehozását tervezi. Képzett, magyar szakembereket fognak alkalmazni.

Peter Tibaut hozzáteszi: “első lépésként kis kapacitású, nem veszélyes fémhulladékokat újrahasznosító üzemként indulunk el. A második lépésben, egy sikeres felfutási fázis után, teljes energiatároló rendszereket is feldolgozunk. Az egységes környezethasználati engedély kérelmezéséhez átfogó környezeti hatásvizsgálatot végzünk. Célunk, hogy a legszigorúbb környezetvédelmi követelmények és uniós szabványok alapján működjünk”. 

Az Andrada a környezetvédelmi előírások szigorú ellenőrzését, a megfelelő hulladékgazdálkodást és a hosszú távú fenntarthatóságot egyaránt kiemelten fontosnak tartja. Célja, hogy működése során a lehető legkisebb hatást gyakorolja a környezetre.

A cég vezetői több évtizedes, széleskörű tapasztalattal rendelkeznek az autóiparban: a társtulajdonos Dr. Iztok Seljak a 2016-ban európai környezetvédelmi díjat nyert szlovén Hidria Holding ügyvezető igazgatójaként. A cég Hidria Bausch néven Magyarországon, Gyöngyösön is jelen van. Peter Tibaut társtulajdonos pedig az ausztriai Magna Steyrnél fontos szerepet játszott a lítium-ion akkumulátorok fejlesztésében.

A sóskúti üzem a szükséges engedélyek megszerzését követően kezdi meg működését. Az üzem vízfogyasztása elhanyagolható lesz. A vállalat mechanikus módszerekkel dolgozza fel a már inaktív zöld energiatároló rendszereket, tűz- és robbanásbiztos technológiával. Biztonságosan és tisztán nyeri ki az újrahasznosítható fémeket az alkatrészekből: a folyamat elején, a mechanikai előkezelés során felaprítják az beérkező anyagokat, majd egy karbonizációs folyamat készíti elő a törmeléket az elektromechanikus szétválasztásra. A folyamat végére újrahasznosíthatóak lesznek az aktív katódanyagok, vagyis a nikkel, a mangán és a kobalt, valamint az alumínium, a réz és az acél.

Hasonló mechanikus újrahasznosítási technológia már több mint 30 európai helyszínen működik biztonságosan és környezetbarát módon, Németországtól Svájcon át Franciaországig. Az Andrada ennek a technológiának egy innovatív, továbbfejlesztett változatát alkalmazza.

Az Andrada együttműködik Sóskút lakosságával, önkormányzatával és az illetékes hatóságokkal. A cég célja, hogy hasznos és aktív részévé váljon a helyi közösségnek, hozzájáruljon a helyi életszínvonal javításához, és megóvja a helyi természeti értékeket, környezetet, magas fokú biztonságot garantálva működése során.

A cég eredeti terve az volt, hogy Alsózsolcán indítja el első magyarországi üzemét, de a sóskúti telephely méretét és logisztikai adottságait tekintve még optimálisabb helyszínnek bizonyult. Az Andrada ugyanakkor továbbra is folyamatosan vizsgálja több magyarországi telephely létesítésének lehetőségét, akár Alsózsolca térségében is.

- bdpst24.hu

Check Also

Gyermekvédelemben élő fiatalok számára biztosít karrierlehetőséget a JYSK

A JYSK Magyarország kiemelten fontosnak tartja a társadalmi felelősségvállalást, különösen a hátrányos helyzetű fiatalok támogatását. …