Svájc – sok pénz kell hozzá
Ha gazdag, jól prosperáló gazdasággal és bankrendszerrel rendelkező országra gondolnunk, akkor elsőként Svájc jut a legtöbb ember eszébe. Ez nem véletlen, hiszen az egy főre jutó GDP, a stabil valutának számító svájci frank mellett az ország pénzügyi szektora világviszonylatban is az egyik legkiemelkedőbb.
Megnyugtató lehet a hazai befektetők számára a több évszázados fejlett pénzügyi kultúra, viszont eltántoríthatja őket a magas „beszállási küszöb”, azaz a gyakran sok százezer (vagy millió) euró tőke, ami alatt szóba sem állnak velük a kinti befektetési cégek.
Szlovákia – bonyolult
Sokan hallottak a párkányi lehetőségekről, nevezetesen, hogy elég csak a határon átmenni, hogy euró számlát nyissunk valamelyik helyben szolgáltató pénzügyi szereplőnél, a valóság azonban sajnos nem ilyen egyszerű.
Annak ellenére, hogy elvileg bármelyik hazai cég vagy vállalkozó is minden további nélkül nyithat számlát, igen gyakori eset, hogy a feltételek teljesülése ellenére sem fogadják el a pénzüket. Így van ez például a szlovák Erste Banknál, ahol 50% alattira mondják a befogadott számlanyitásokat a cégeknél és 0% körülire magánszemélyeknél. De más pénzintézetnél sem sokkal jobb a helyzet: a K&H szlovák testvérénél a CSOB Banknál ugyan 70-80% a befogadási arány, de az engedélyeztetés miatt kétszer kellene kiutazni és még egyszer, ha kártyát is igényeltünk.
És persze ott is szigorodtak a pénzmosási törvények: az 5.000 euró feletti készpénzbefizetés esetén származásigazolást kérnek és az ilyen összegű kifizetéseket két nappal előtte be kell jelenteni.
Ausztria – okos megoldás, de nem mindegy, hogy kezdünk hozzá
A legegyszerűbb és mindenki számára elérhető megoldást a világ 12 leggazdagabb országa közé tartozó Ausztria kínálja. Talán nem véletlen, hogy már mintegy 200 000 honfitársunk rendelkezik kinti számlával. Köztük természetesen sokan olyanok, akik a két ország között munkavállalóként ingáznak, esetleg helyben élnek. Ám nem csak ők, hanem más magyarok is vonzó célpontként tekintenek a sógorokra, ha a pénzük kihelyezéséről van szó. Olyannyira igaz ez, hogy egy nemrégiben elérhető adat szerint a magyarok külföldön tartott megtakarításainak 80%-a valamelyik osztrák pénzintézetben landol.
Ausztria tehát vonzó befektetési célpont, köszönhetően többek között annak, hogy az országban nem egy, hanem öt betétbiztosítási alap működik, valamint mert minden pénzintézetet 3 felügyelet szabályoz, negyedévente történő ellenőrzéssel. Az állam pedig különösen nagy jelentőséget tulajdonít a bankrendszer magas, AA besorolás minősítésének megtartásának. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a kiszámítható törvényi szabályozás, a stabil monetáris politika és a hagyományosan etikus bankrendszer a befektetni vágyók célországává tette Ausztriát.
Persze a számlanyitás itt sem egyszerű, hiszen személyes jelenlét szükséges, amit a nyelvi nehézségek és a bürokratikus elvárások sem könnyítenek meg. Egy kivételtől eltekintve, amely azonban jelentősen megkönnyíti az országhatáron túl történő kihelyezést.
You must be logged in to post a comment.