A Nemzetközi Plazmaadó Héten világszerte a plazmaadás fontosságára hívják fel a figyelmet, és azokat a segítőkész embereket ünneplik, aki plazmát adnak, hogy abból életmentő gyógyszerek készüljenek. Ezen a héten többet hallhatunk arról is, hogy milyen készítmények forrását jelenti a vérplazma, és milyen betegségek gyógyítására alkalmasak ezek a gyógyszerek. Az október 4. és 8. között zajló Nemzetközi Plazmaadó Hét célja, hogy minél többen kedvet kapjanak a plazmaadáshoz.
Vérplazmát nem lehet mesterséges úton előállítani, pedig csak Magyarországon több ezer embernek van szüksége életmentő vérplazma-alapú gyógyszerekre. “Számos veleszületett és szerzett betegségben szenvedő beteget kezelnek vérplazmával, akiknek folyamatos kezelésre van szükségük a túlélésük és életminőségük biztosításához. Ide tartoznak a hemofíliás, primer immunhiányos, súlyos égési sérülésekben, hepatitis B-ben szenvedő betegek. Ezen kívül plazma szükséges például a műtétek során használt fibrinragasztó és a tetanusz elleni vakcina előállításához. Bárki kerülhet élete során olyan helyzetbe, hogy életmentő plazmára lesz szüksége. ” – mondta el Dr. Nyerges Judit, a BioLife Plazma Hungary Kft. és Sanaplasma Kft. ügyvezetője.
Az elmúlt években Európa-szerte csökkent a vérplazmaadásra hajlandó emberek száma, pedig Európában 300 000 beteg élete függ vérplazmából származó gyógyszerektől. Minden évben egyre több plazmaadásra van szükség a vérplazmából származó gyógyszerek iránti növekvő igény miatt. Az európai plazmaszükséglet 30%-át az Egyesült Államokban gyűjtött import vérplazmából kell, hogy pótolják.
Ezért fontos, hogy rendszeresen felhívjuk a figyelmet, mekkora a jelentősége, hogy az emberek vérplazmát adjanak. A vérplazmaadás a véradáshoz nagyon hasonló folyamat. “Megfelelő folyadékbevitel és táplálkozás mellett a szervezet 72 órán belül képes pótolni a levett vérplazmát” – magyarázza Dr. Nyerges Judit.
A BioLife Plazma Hungary és Sanaplasma által tavaly, közel 2000 plazmadonor körében végzett átfogó felmérés szerint a legtöbb donor tisztában van a vérplazma fontosságával. Elsősorban azért mennek vérplazmát adni, mert így segíthetnek a rászorulókon. A donorok 86 százaléka egyetértett azzal, hogy a plazmaadás nem sok időt vesz igénybe, és 77%-uk számára megnyugtató, ha biztos lehet abban, hogy a vérplazma jó helyre kerül, például, ha a cég maga is gyárt gyógyszereket, és a hazai piacon forgalomban vannak a készítményei.
A BioLife Plazma Hungary és Sanaplasma anyavállalata, a Takeda az európai plazmaközpontokban gyűjtött vérplazmát a vállalat világszínvonalú európai gyáraiban dolgozza fel életmentő terápiás készítményekké, és feldolgozott formában juttatja vissza az egyes országokba, például Magyarországra is. Az előállított vérplazma-alapú terápiák és több, a hemofília kezelésében alkalmazott gyógyszer is társadalombiztosítási támogatással érhető el magyar betegek számára.
You must be logged in to post a comment.