Magyarországon a családi házak egyharmad részén van csak külső szigetelés. Az emberek nagy része tervezi a szigetelést, hiszen a legjobb befektetés a mostani energia válságban. Egyáltalán nem mindegy ugyanis, hogy mennyibe kerül a fűtés. Az biztos, hogy ha megtehetjük a nyílászárókat cseréjét, akkor válasszunk hőszigetelő megoldást, így később már nem kell a szigetelést megbontani, ha cseréltetni szeretnénk azt.
Ebben a cikkben eláruljuk, hogy mit érdemes tudni a házak külső szigeteléséről, valamint kitérünk arra, hogy milyen megoldások vannak gurulóállványok bérlésére Budapesten.
Milyen anyagú szigeteléssel tervezzünk?
A házak külső szigetelésénél két anyag fajtából választhatunk: kőzetgyapot vagy hungarocell. Mindkettőnek megvan az előnye és a hátránya.
Hungarocell
Manapság a hungarocellt választják a legtöbben, elsősorban az ára miatt, de nem lehet panasz a hőszigetelő képességére sem.
Két fajtája van: a fehér színű, amit több évtizede használunk, valamint az új fejlesztés a grafitos adalék anyaggal feljavított változata, ami a hungarocell lemezek hőszigetelő képességét 25-30%-kal javítja.
A grafitos változatot amiatt fejlesztették ki, hogy a rossz falazó anyagokból épített házak esetében a fehér hungarocellből már 30 cm vastag szigetelésre is szükség lehet, a grafitból vékonyabb réteg is elegendő.
Kőzetgyapot
A kőzetgyapot sokkal drágább mint a hungarocell, de két olyan előnye van az előzőel szemben, amelyek legyőzik az árkülönbözetet. A kőzetgyapotnak a páraáteresztő képessége és a hangszigetelése sokkal jobb, így már emiatt is sokszor ezt ajánlják a szakemberek.
Fontos tudni, hogy a kőzetgyapotnak is több fajtája van: az egyrétegű és az újabb fejlesztésű kétrétegű. Utóbbi alsó rétege puhább, jobban kitölti a fal egyenetlenségeit, nem alakul ki hőhíd, míg a felső réteg keményebb nagyobb tartást ad a homlokzatnak, nem sérül olyan könnyen és az egyrétegűhöz képest 10%-kal jobb a hőszigetelése.
Milyen vastag hőszigetelést szeretne?
A külső homlokzati szigetelés vastagsága több dologtól függ.
- milyen mértékű megtakarítást szeretne elérni a szigeteléssel a tulajdonos,
- milyen anyagból készült az épület, gyengébb anyaghoz vastagabb szigetelés kell,
- melyik szigetelőanyagot választotta, és milyen minőségben.
A szigetelés vastagságán nem szabad spórolni, mert amit megtakarít a szigetelésen, azt a fűtés számlában fogja visszafizetni.
A szigetelés folyamata
Miután a külső falfelület szigeteléséhez valamiféle állványzatra van szükség, erre a célra megfelel egy gurulóállvány is amit nem is kell megvásárolni, mert kölcsönözhető is. Remek választás tehát, ha szigeteléshez keresünk megbízható társat.
A folyamat a következő:
- A külső falfelület előkészítése és a lábazati indítósín felrakása
- A hungarocell táblák felragasztása a falra
- Dübelezés, a táblák rögzítése
- Az élvédők felragasztása
- Üvegszövet háló felragasztása
- Alapozó vakolat felhordása
- Színező vakolat felhordása
Összegezve
Elmondhatjuk, hogy a házak szigetelése jelentős megtakarítást eredményez a fűtési és hűtési költségek esetében, ezért amennyiben a szigetelés mellett döntünk, érdemes a lehetőség szerinti legjobb anyagokat választani, hiszen minél jobb a szigetelés, annál kevesebb a fűtésszámla.
You must be logged in to post a comment.