- Az aromaterápia a wellnesskezelések szerves része – mind a masszázsokban, mind a szaunákban, sőt otthon is. Egyesek az illóolajokat lazításhoz használják finom illatokkal, mások betegségek enyhítésére.
Az aromaterápia a hamisítatlan illóolajok használata a test befolyásolására és ellazítására, betegségek enyhítésére. A fitoterápia egyik formája.
Az illóolajokat leginkább közvetlenül a testre használhatjuk masszázsként, vagy Aroma Diffúzorral illat terápiaként. Az esszenciális illatokról mindig azt mondták, hogy gyógyító hatással bírnak, amelyet klinikai vizsgálatok nem bizonyítottak minden aroma esetében. Ennek ellenére az aromaterápiát alternatív gyógymódként használják az egészségügyben.
Hol használják az aromaterápiát?
Az illóolajok szabadon hozzáférhetők és bárki felhasználhatja. Ennek megfelelően az aromaterápiát különféle wellness-létesítményekben, például masszázsszalonokban, SPA-kban vagy termálfürdőkben, valamint magánháztartásokban is használják.
Minden olajnak megvan a ma képessége, ezért gyakran használják a stressz enyhítésére, hangulat fokozására, fejfájás és a migrén fájdalmának enyhítésére, jobb éjszakai alvásra, émelygés csillapítására, sőt a rovarok taszítására is. A legtöbb illóolaj fertőtlenítő tulajdonsággal is rendelkezik.
Az olajokban található hasznos vegyületek gyakran kétféleképpen kerülnek átadásra – inhalációval vagy helyi alkalmazással a bőrön.
Belélegzés
Az illóolajok természetes anyagok, amelyeket különféle növények különböző részeiből nyernek ki. Ezek lehetnek virágok, levelek, gyökerek, fák, szárak, gyanták, kéreg vagy magvak. Az illóolajok illékony vegyületeket tartalmaznak, amelyek a növény erős, jellegzetes illatát alkotják és terápiás hatásukat adják át nekik.
Az illóolajok jellege olajos és könnyen elpárolog, így nem hagynak zsírfoltokat, mint a zsíros olajok.
Vízzel keverve az illóolajok cseppekben lebegnek a víz felszínén, és csak kissé oldódnak fel. Inkább olyan illatot gerjesztenek, amely rövid idő után elmúlik. Az illóolajokat gyógyszerként, valamint kozmetikai termékként, valamint élelmiszer- és fogyasztási cikként kínálják.
Az aromaterápiában ezeket az illékony vegyületeket egy ruhadarabra, vagy ékszerre történő csepegtetéssel inhalálják, vagy egy aromaterápiás diffúzorral a levegőbe szórják. Az illóolajok felhasználásának legbiztonságosabb módja az inhaláció.
Belégzéskor az illóolajokban lévő molekulákról úgy gondolják, hogy befolyásolják az idegrendszert és az agy limbikus területét, valamint a hormonokat, az agyi vegyszereket és az anyagcserét.
Helyi alkalmazás
Az illóolajokat néha közvetlenül a bőrre alkalmazzák egy adott testrész fájdalmainak kezelésére – például a hátfájás enyhítésére, a fájó izmok enyhítésére vagy az orrmelléküreg-fájdalom enyhítésére, és néhányat helyileg antiszeptikus és gyulladáscsökkentőként is alkalmazhatnak.
Számos illóolaj azonban irritáló hatású lehet, ezért nem szabad teljes szilárdsággal felvinni a bőrre, hanem először hordozóolajban (például mandula, sárgabarackmag vagy avokádóolaj) kell hígítani.
Gyakran használt illóolajok hatásai
Tucatnyi illóolaj létezik, mindegyik egyedi illattal és potenciális gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik.
- Bazsalikomolaj – A népszerű főzőnövényből desztillált illóolajról úgy gondolják, hogy enyhíti a köhögést és a torlódásokat, fokozza a hangulatot, javítja az emésztést, növeli az éberséget és csillapítja az izomfájdalmakat.
- Bergamottolaj – Ez a citrusolaj megadja az Earl Grey tea jellegzetes ízét, és a szorongás enyhítésére szolgál. A bergamottot vizsgálják a koleszterinszint csökkentésére való képesség szempontjából.
- Cédrusolaj – A hajhullás kezelésére használt cédrus vagy cédrusfaolaj szintén enyhítheti a stresszt és szorongást, és javíthatja az alvást.
- Fahéjolaj – Kutatások szerint a népszerű fűszerben lévő olaj javíthatja a keringést, enyhítheti a stresszt, fájdalmakat, leküzdheti a fertőzéseket és javíthatja az emésztést.
- Citronellaolaj – Természetes rovarriasztó, enyhítheti a stresszt és a fáradtságot.
- Szegfűszegolaj – A fűszeres szegfűszegolaj használható a fogfájás és más típusú fájdalmak kezelésére.
- Eukaliptuszolaj – A VapoRub hatóanyagát, az eukaliptuszt általában nátha, torlódások és köhögések kezelésére használják, és antibakteriális előnyeit vizsgálják.
- Tömjénolaj – Ez a bibliai olaj segíthet a száraz bőr kezelésében és csökkentheti a ráncok, öregedési foltok, hegek és striák megjelenését. Daganatellenes szerként is vizsgálják.
- Gerániumolaj – A bőrápolásban gyakran használt kutatások szerint ez a virágolaj antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik
- Grapefruitolaj – Ez a citrusolaj állítólag enyhíti a másnaposságot, segít a stressz csökkentésében, keringés javításában, az energia növelésében, hangulat fokozásában és az emésztés javításában.
- Jázminolaj – Édes illatú virágolaj, melyet stresszoldóként emlegetnek, és segíthet a száraz bőr, valamint az öregedés, a gyulladás és a pikkelysömör jeleinek kezelésében.
- Levendulaolaj – Az egyik legszélesebb körben használt illóolaj. A levendulát relaxációra és az álmatlanság enyhítésére használják.
- Citromolaj – A hangulat és az energia fokozására mondott citrusolaj enyhíti a szorongást és elősegítheti a fogyást.
- Citromfűolaj – A stressz enyhítésére és az immunitás növelésére használják. Tanulmányok szerint ez az olaj képes kezelni a korpásodást és a gombás fertőzéseket, valamint enyhíteni a szorongást, fejfájást és gyomorrontást.
- Mirhaolaj – Úgy gondolják, hogy a mirha enyhíti a köhögést és a megfázást, csillapítja az emésztési zavarokat és fokozza az immunitást.
- Narancsolaj – A narancs citrus illata fokozhatja az energiát és javíthatja a hangulatot. Van olyan kutatás is, amely arra utal, hogy enyhítheti a szorongást.
- Borsmentaolaj – Ezt a népszerű olajat fejfájás, fájdalom és gyomorproblémák esetén alkalmazzák, mint például az irritábilis bél szindróma esetében.
- Rózsaolaj – Az egyik legdrágább illóolaj, melynek nagyra értékelt nyugtató virág illata enyhítheti a stresszt és a menstruációs görcsöket.
- Rozmaringolaj – A főzőnövényből desztillált rozmaring illóolajról úgy gondolják, hogy fokozza a mentális fókuszt, és a demencia megelőzésére tanulmányozzák.
- Szantálfaolaj – A meditációs központokban és fürdőkben népszerű, ez az illatos földi illat. Úgy gondolják, hogy enyhíti a szorongást és javítja az alvást.
- Teafaolaj – Ezt a jellegzetesen illatos olajat gombás bőrfertőzések és pattanások helyszíni kezelésére használják.
- Ylang ylangolaj – A fájdalom enyhítésére, gyulladás csökkentésére, hangulat javítására és a libidó fokozására használják. Kutatások szerint ez az olaj csökkentheti a vérnyomást.
Általánosságban azonban el kell mondani, hogy az aromaterápia nem csak az illóolajokat tartalmazza. A többi elem, mint például az aromás olajmasszázs során tapasztalt gyengéd tapintás, vagy az aromás olajfürdőben vagy aromaterápiás szaunában megnyugtató melegség is nagyon hasznos a pihentető ellazuláshoz.
Lehetséges mellékhatások
- Az utasításoknak megfelelően az illóolajoknak kevés mellékhatása vagy kockázata van, bár az adott olaj felhasználásának módja nagyban befolyásolja annak biztonságát.
- Az illóolajok illatának belélegzése a legbiztonságosabb felhasználásuk. Az illóolaj belélegzésének lehetséges mellékhatásai csekélyek, az olajtól függően fejfájás, hányinger, szem- és torokégés, köhögés vagy légszomj. Ezek a mellékhatások általában akkor szűnnek meg, amikor az illat már nem észlelhető.
- Az illóolajok helyi alkalmazása általában biztonságos, azonban bizonyos olajok reakciót okozhatnak, amely magában foglalhatja a kontakt dermatitist, az égési sérüléseket és a bőrirritációt. Új illóolaj használatakor mindig bőrtesztet kell végezni.
- Bizonyos olajok növelik a fényérzékenységet és a leégés kockázatát, különösen a citrusolajok, például a citrom, grapefruit, bergamott és a mandarin. Célszerű 24 órán át tartózkodni a napon kívül, miután ezen olajok bármelyikét felvitte a bőrére.
- Ne használjon illóolajokat a szeme, a nemi szerve vagy a nyálkahártya közelében. Ha olajat kap a szemébe vagy a nyálkahártyájába, hígíthatja hordozóolajjal.
- Mint minden egészségügyi kiegészítő, az illóolajok kölcsönhatásba léphetnek a vényköteles gyógyszerekkel, ha azokat belsőleg használják. Mielőtt bármilyen illóolajat kombinálna gyógyszerekkel, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét!
You must be logged in to post a comment.