Ő az a magyar költőnő, akinek szokatlan performanszaival, fotóival már sokszor sikerült meglepnie a közönséget, aki készített már lemosható verstetoválás kollekciót felnőttek és gyermekek számára, aki megrendezte hazánk első irodalmi fashion showját, aki útjára indította a „Viselj verset!” kampányt, aki megteremtette a verskarácsonyfa-állítás hagyományát, Poétikon című, hetente jelentkező rádiós műsorában pedig kortársait mutatja be.
Tervezett már verslámpát, versidézetes maszkokat, de próbálkozott már versmasszázzsal és versmeditációval is, ahol a költészet gyógyító varázsereje került középpontba. A palettát jótékonysági rendezvények is színesítik, a költő elmondása szerint az ilyen események a kedvencei, hiszen ilyenkor a kultúra önnön értékén túlmutatóan egyúttal egy másik nemes célt is képes szolgálni.
Szandra saját márkát is létrehozott: a Poeticumot. A névadás azt a gesztust példázza, ahogy az ékszerekben elhelyezett idézeteket büszkén viselhetjük, mint hungarikumokat, mint magyarságunk ékköveit, mint egyéniségünk és kulturális hovatartozásunk szimbólumait. A Poeticumok tulajdonképpen verstárgyak, olyan hordható vagy használati tárgyak, amelyekbe sikerült egy kis költészetet csempészni. A Poeticum célkitűzése, hogy átlelkesítse, „átversesesítse” hétköznapjainkat, hogy a divat és az irodalom esztétikumát összekötve új stiláris minőséget alkosson.
A költészetnépszerűsítő projektek mellett Viola Szandra munkásságában a klasszikus megjelenési formák is érvényesülnek. Idén jelent meg legújabb verseskötete Használt fényforrások címmel, melyben család, gyermekkor és istenkerés körüli „metafizikai gondolatcsavargásából” tér meg lírai alanya a nyelvi megérkezettség jólesően otthonos állapotába.
Jelenleg Móricz Zsigmond irodalmi ösztöndíjjal dolgozik új kötetén, amelyben Psyché Alteregónia misztikus női alakját igyekszik megteremteni.
You must be logged in to post a comment.