Egy kriptovaluta megítélésénél fontos szempont a piaci kapitalizációjának mértéke. Ha egy coin a top 25-ben szerepel, az már biztonságosabb befektetésnek számít. Ez a faktor volt a kevés közül, amelyre a befektetők egyfajta biztosíttékként tekinthettek. Egészen 2022 májusáig, amikor a Luna nevezetű kriptovaluta összeomlott, miközben a top 10-ben szerepelt. Míg egy coin május 11-én 120 dollárt ért, másnap mindössze 0.02-ért tudták eladni a befektetők, ami azóta már csak 0.0002 dollár körül mozog. Sokak az összes megtakarításuk a digitális fizetőeszközben tartották, ami az említett eseményig kecsegetetően is szerepelt, de azt követően jó néhányukat nem az áhított luxusba, hanem az utcára juttatta.
Eljött a vég a kriptovalutáknak?
Gyakran találkozhatunk hasonló témákat feldolgozó cikkekkel árfolyamzuhanások után, de vajon most mennyire komoly a helyzet? Közel egy éve negatív tendenciát mutatnak a különböző kriptovaluta árfolyamok kisebb korrekciókkal, ezért jogos lehet a felvetés, vajon ebből is ki tudnak majd lábalni ahogyan azt a 2017-et követő zuhanás után tették?
Nem a technológiával van a gond
A 2019 óta gyűrűződő válság hatására a magánszektor megtakarításai jelentősen csökkentek. A kriptopiac résztvevőinek jelentős része kénytelen volt likvidálni a befektetéseit, új befektetők viszont kevés számban érkeztek, illetve akik terveznek is, valószínűleg kivárnak. Ez a folyamat jelentősen lenyomja az árfolyamokat, és jelenleg úgy tűnik még nincs vége a zuhanásnak.
Nem csak a keresleti oldalon jelentkeznek problémák
A nagy mértékű fiat fizetőeszköz realizáláshoz megfelelő likviditásra van szükség a kriptotőzsdének, hogy azokat időben eszközölni tudja. A már említett Luna összeomlás magával rántotta a Three Arrows Capital kripto hedge fundot – ami azóta már felszámolásra is került – mivel jelentős Luna befektetéssel rendelkezett. Novemberben hackertámadás érte az FTX kriptotőzsde felhasználóit, több mint 600 millió dolláros kárt okozva, a keletkező hiányt a platform nem tudta rendezni, ami szintén csődhöz vezetett. Pár héttel később a BlockFi kriptopiaci hitelező is hasonló helyzetbe került, az ő esetében a lejtmenet még a Three Arrows hanyatlására vezethető vissza, ugyanis jelentős követelésállománnyal rendelkezett a hedge funddal szemben.
A bedőlt piaci szereplők azt sugallják hogy a kriptovaluta rendkívül volatil mivoltja mellett még inkább kockázatos befektetés. A 2022-as év említett eseményei a csökkenő árfolyamok mellett még több befektetőt tántoríthatnak el a kriptopiacra való belépéstől, ami tovább nyomhatja lefelé az árfolyamokat, illetve a világgazdasági helyzetből adódóan nem várható nagy mértékű tőkebeáramlás sem a közeljövőben, hisz a jegybankok kamatemeléssel küzdenek a növekvő infláció ellen, ami az állampapírok felé csábítja a megtakarítókat.
Forrás: creditline.hu
You must be logged in to post a comment.