Az előállított sűrített levegő soha nem „tiszta”. Sajnos a környezetből származó levegő port és nedvességet tartalmaz, ráadásul csak nem speciális bevonattal rendelkező kompresszort használunk, a sűrítés során olajköddel is szennyeződhet. A pneumatikus készülékek megfelelő működtetéséhez elengedhetetlen a nedvesség eltávolítása; erre szolgáltat megoldást az úgynevezett hűtveszárító.
De mi is valójában a hűtveszárító, hogyan működik és miért van rá szükség?
Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásában a BTK Kft. munkatársa van segítségünkre.
A hűtveszárító tulajdonképpen egy korszerű elektromos hőcserélő, amelyet a kompresszor belső egységeként, vagy pedig a rendszer elemeként alkalmazunk. Működés közben a hűtveszárító a sűrített levegőt harmatpontra hűti, így a kondenzált pára eltávolíthatóvá válik, mielőtt a nedvesség a pneumatikus gépekbe jutna.
A harmatpont az a hőmérséklet, amelynél a levegő telítetté válik, vagyis a relatív páratartalma eléri a 100%-ot; gyakorlatilag ez a folyamat eredményezi a pára kicsapódását. Érdemes tudni, hogy a hőmérséklet és a nyomás szoros összefüggést mutat; minél nagyobb a nyomás, a harmatpont annál magasabb. Míg légköri nyomáson a harmatpont -5°C körüli, 4 bar nyomáson már 22°C körül alakul. Mindez azt jelenti, hogy a kilépő sűrített levegő hőmérsékletcsökkenése párakicsapódást eredményez, vagyis a nedvesség a pneumatikus gépekbe jut károsítva azokat. A sűrített levegő szárítása tehát elengedhetetlen, ha meg szeretnénk óvni a pneumatikus gépeinket.
Sajnos biztosak lehetünk benne, hogy a kezeletlen, vagyis a nem szárított sűrített levegő minden esetben jelentős mennyiségű nedvességet tartalmaz. Igaz ez abban az esetben is, ha nyári körülmények között vételezzük a levegőt. Ha nem foglalkozunk a sűrített levegő szárításával, az esetben sajnos a pneumatikus rendszerek és gépek korróziójára kell számítani, jelentős kopás léphet fel, illetve zavarok jelentkezhetnek a különböző vezérlőegységekben és panelekben is. Ennek fényében tulajdonképpen kijelenthető, hogy a levegőszárítás kötelező érvényű; ennek az egyik legalapvetőbb eszköze a hűtveszárító berendezés.
A btkkft.hu munkatársa arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő készülék kiválasztása érdekében a méretezésre is kiemelt figyelmet kell fordítani. Fontos figyelembe vennünk a kompresszor teljesítményét, illetve a rendszer nyomását. Optimális esetben a külső hőmérsékletre is figyelmet kellene fordítanunk, de ez természetesen jelentős mértékben változhat. Részben a változó tényezők miatt, részben a megfelelőség biztosítása érdekében ajánlott 20-40%-os túlméretezés, így biztosak lehetünk benne, hogy nem ér bennünket kellemetlen meglepetés. Nem túlzás azt állítani, hogy a hűtveszárító megtérülő befektetés, hiszen képes biztosítani a problémamentes munkafolyamatot a pneumatikus eszközök számára, így az élettartamukat is megnövelheti.
A btkkft.hu munkatársa továbbá arra is felhívta a figyelmünket, hogy részesítsük előnyben a megbízható gyártóktól származó kompresszorokat, illetve kerüljük azokat az olcsó berendezéseket, amelyek sokszor a legalapvetőbb minőségi feltételeknek sem képesek megfelelni. Szerencsére ma már kifejezetten kedvező áron vásárolhatunk minőségi hűtveszárító berendezéseket csavarkompresszorhoz és dugattyús kompresszorhoz is. Amennyiben kérdésünk merülne fel ezekkel a berendezésekkel kapcsolatban, a BTK Kft. munkatársai készséggel állnak rendelkezésre.
You must be logged in to post a comment.