A Z-szak idén már nem csak ötéves, hanem 1-3 éves képzéseken is várja a jelentkezőket. A hallgatók a megtapasztalható természetet egységben, gyakorlatorientáltan tanulják, így összefüggéseiben értik meg a természettudományokat. Az ötéves, kifejezetten a Z-generációt megszólító képzés vizuális és hagyományos kommunikációs elemekkel ötvözi a természet megismerését. A szak országszerte már hét egyetemen elérhető.
Február 15-ig kell leadni a jelentkezést a felsőoktatási intézményekbe, a határidőhöz közeledve pedig egyre égetőbb a kérdés, hogy melyik szakon kezdik meg tanulmányaikat szeptembertől az érettségizők és a másoddiplomák iránt érdeklődők. A szakot indító hét képzőhely (Budapest-ELTE, Debrecen, Eger, Nyíregyháza, Pécs, Szeged, Szombathely-ELTE) 2023 szeptemberében induló képzései között immár teljes palettájával, két formában is meghirdeti a nemzetközi minták alapján Európában elsőként létrehozott Z-szakot (hivatalos nevén osztatlan természettudomány-környezettan szak). Az ötéves képzésre a kíváncsi és a természet iránt érdeklődő érettségiző és szakváltó diákokat várják, míg az 1-3 éves, most először meghirdetett képzések a már pályán lévő, elsősorban felső tagozatos pedagógusoknak kínálnak széles körben hasznosítható másoddiplomát.
Ötéves képzés: a természettudományok fenntarthatósági öttusája kommunikációval ötvözve
Az érettségi után jelentkezőket és a szakváltókat a Z-szak ötéves képzése várja. A természettudományos érdeklődésű diákok mellett bátran jelentkezhetnek a szakra a humán tudományokat kedvelők is, hiszen fontos hangsúlyt kap a képzés során a retorikai, művészeti, vizuális kommunikációs vagy akár történelmi készségek fejlesztése is. Felvételi követelményként elegendő két középszintű érettségi a természettudományokból, de az emeltszintű érettségi pluszpontokat jelent. A képzésen a hallgatók a gyakorlatorientált oktatáson túl kutatómunkával és nemzetközi részképzések során is bővíthetik tudásukat, ami utat nyit a munkaerőpiac számos más területe felé is. Az egész képzést átszövi a fenntarthatóság alapgondolata, így a szakot elvégző hallgatókból nem csupán kiváló szakemberek válnak, hanem a természeti környezetről felelősen gondolkodó állampolgárok is.
1-3 éves új tanártovábbkézpések a felső tagozatos természettudományos oktatásért
A már tanárként és tanítóként dolgozó, vagy természettudományos területeken szerzett mesterfokú diplomával rendelkező, tanítani vágyó szakemberek is profitálhatnak a Z-szakos továbbképzésből. A jelenleg egy vagy két természettudományos tárgyat tanító, illetve az ezen szakterület irányába nyitott, esetleg azt már szakképesítés nélkül tanító tanárok viszonylag rövid idő alatt elvégezhető szakokon bővíthetik tudásukat. A képzés időtartama (1-3 év) az előképzettségtől függ, korábbi környezettan, illetve természetismeret-környezettan szakos diplomával egy év, bármely természettudományos diplomával két év, míg egyéb tanári és tanítói diplomával három év a képzési idő. A képzés középpontjában az általános iskola felső tagozatának természettudományos (biológia, fizika, kémia) tárgyai, illetve a középiskola komplex természettudományos tárgyaihoz kapcsolódó tudás és képességek elsajátítása áll. A képzés ebben az esetben is nagyon gyakorlatias, az elsősorban levelező képzési rendszer ellenére számos terepgyakorlat és laborgyakorlat alkalmával ismerkedhetnek meg a tanárok a gyakorlatorientált természettudományos oktatás módszereivel. A fenntarthatóság alapelveinek a megismerésével pedig a szakot elvégző pedagógusok magas szintű környezeti nevelési tevékenységet is végezhetnek iskolájukban.
A szakot szervező intézmények idén közös portál kialakításával segítik az érdeklődőket, a megújult zeeszak.hu weboldalon minden releváns információt megtalálhatnak a leendő hallgatók és szüleik. Az intézményi specialitásokról is az online felületeken tájékozódhatnak.
You must be logged in to post a comment.