- Oltai Kata, Törley Katalin és Balázsi Katalin kapták idén a SzuperWMN-díjat
„Bátornak lenni ma, Magyarországon sok mindent jelent. Például azt, hogy a függetlenséget, a szabadságot választod. Hogy megpróbálsz autonómnak és hitelesnek maradni” – mondta D. Tóth Kriszta, a díjat alapító WMN magazin nevében a hatodik SzuperWMN-gálán. A WMN szerkesztősége az olvasók bevonásával 2021 után ismerte el újra civil és közéleti kategóriában Magyarország legbátrabb nőit, akik mindenkinek példát mutatnak azzal, hogy elképesztő erővel állnak ki másokért, hogy – sokszor a rendszerrel szembemenve – akkor is hallatják a hangjukat, amikor mindenki más hallgat. Idén először pedig egy különdíjat is átadtak, amellyel a természettudományos területen tevékenykedő hazai kutatónőket ismerik el. A SzuperWMN-díj kiemelt támogatója, immár második éve, az Audi.
D. Tóth András, Balázsi Katalin, Oltai Kata és D. Tóth Kriszta
A WMN magazin első születésnapján, 2016-ban alapított elismerést olyan nőknek ítélik oda, akik munkájukkal, kiállásukkal, következetességükkel és hitelességükkel fontos ügyeket képviselnek, és közben olyan személyes civil kurázsiról tesznek tanúbizonyságot, amely kiemeli őket a többi ember közül. Belső- és külső gátlások legyőzését, akár komoly kockázat vállalását, szakmai és emberi alázatot, a közösségi érdek személyes érdekek elé helyezését feltételezi ez a magatartás, amelynek szeretnék visszaadni az őt megillető figyelmet. Amint a bátorság mint emberi érték képviselőinek is. Ahogy pedig D. Tóth Kriszta fogalmazott beszédében:
„Valószínűleg az különbözteti meg a mai és az eddigi jelölteket a társadalom többségétől, hogy amikor félnek, akkor nem menekülnek el, hanem a félelem irányába indulnak tovább. […] Bátornak lenni ma, Magyarországon sok mindent jelenthet. Például azt, hogy a függetlenséget, a szabadságot választod. Hogy megpróbálsz autonómnak és hitelesnek maradni” – mondta.
A díjjal azokra a fontos ügyekre, társadalmi jelenségekre is felhívják a figyelmet, amelyek kevésbé kerülnek reflektorfénybe, illetve amelyekkel még össztársadalmi szinten dolgunk van. Ezért született évekkel ezelőtt a SzuperWMN-díj, és ezért ünnepelték meg idén már három kategóriában Magyarország legbátrabb nőit.
A civil győztesről az olvasók jelölései alapján a szerkesztőség döntött kétfordulós, titkos szavazáson. A SzuperWMN különdíjával – amit idén először adtak át –, hazai, természettudományos területen dolgozó kutatónők munkáját ismeri el a szerkesztőség, akik itthon egy férfiak által uralt pályán próbálnak helytállni, eredményeket elérni. Míg ennek győzteséről a szerkesztőségi zsűri döntött, addig a közéleti kategória döntősei közül a szerkesztőség jelölése és az olvasók szavazatai alapján került ki a győztes.
A civil kategória idei jelöltjei között volt Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom alapítója, a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium egykori tanára, Bakonyvári L. Ágnes drámapedagógus, a MáSzínház – amelynek inkluzív darabjaiban közösen játszanak sérültek és épek – életre hívója. Illetve Várnai Anna, a roma nők foglalkoztatási helyzetének, életminőségének a javítására létrehozott Színes Gyöngyök Egyesület és az Ízeken át a Szívekhez kóstolda életre hívója.
A szerkesztőségi zsűri az idei SzuperWMN-díjat civil kategóriában Törley Katalinnak ítélte oda, ő egyike azon tizenöt pedagógusnak, akiket azonnali hatállyal rúgtak ki, miután részt vettek a polgári engedetlenségi akcióban, és aki már régóta arca és kitartó szószólója az oktatás ügyének.
„Azt hiszem, ezt jelenti a bátorság, hogy az ügyünkért mindannyian elmegyünk a lehetőségeink határáig és még tovább. Ezt a díjat nemcsak én kaptam, hanem az összes pedagógus és nem szakmabeli, aki a tavalyi küzdelmünkben részt vett, kiállt a szakmai és emberi méltóságért, valamint a gyerekeinkért” – mondta.
Idén először adtak át SzuperWMN különdíját is. A WMN-en csaknem két éve fut egy sorozat a Morgan Stanley támogatásával, amelyben a természettudományok és a technológia területén dolgozó nőket mutatnak be portréinterjúk keretében. Közülük választotta ki a szerkesztőség az első győztest, Balázsi Katalin anyagtudóst, aki évek óta egy olyan közegben ér el kiemelkedő eredményeket, amelynek a mai napig elidegeníthetetlen része a nemi alapon történő megkülönböztetés. Katalin tojáshéjból fejleszt csontpótló anyagot a csapatával, laboratóriumot vezet az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Energiatudományi Kutatóközpontban (EK), a Nők a Tudományban Egyesület elnökeként pedig azon dolgozik fáradhatatlanul, hogy – az elterjedt sztereotípiákat lerombolva – minél több fiatal lány merje a tudományos pályát választani.
A közéleti kategóriában eredetileg három jelölt volt: Szilágyi Liliána úszó, Mérő Vera író, emberijogi aktivista és Oltai Kata művészettörténész, kurátor. Liliána végül visszalépett a jelöltségtől, érveiből és a vele való diskurzusból pedig a díj létrehozójaként a WMN csapata is sokat tanult. „Nagyon fontos pontja volt ez az egész SzuperWMN történetének, és nagyon hálásak vagyunk Lilunak – akinek bátorsága és kiállása példa nélküli –, hogy ezzel a döntésével rámutatott arra, hogy az abúzus túlélőinek sorsa mennyire árnyalt. […] Milyen sokféle szempont van, ami adott esetben azok az emberek előtt, akik még sosem éltek át ilyesmit, nem jelenik meg. Lilu ezzel is tanít minket, így ezúton is szeretném megköszönni neki, hogy a nyilvánosság elé állt a történetével – és ezzel nemcsak hangot, hanem sok erőt is ad azoknak, akik hasonlón mentek vagy mennek keresztül. Sokat jelent ez mindannyiunknak” – mondta D. Tóth Kriszta.
A szerkesztőség jelölése és az olvasók szavazatai alapján közéleti kategóriában végül Oltai Kata kapta idén a SzuperWMN-díjat, aki köszönőbeszédében elmondta: nem maga miatt tartja fontosnak az elismerést: „Hanem amiatt, mert a vizuális kultúra nagyon erős generátor tud lenni és kevésszer kap olyan társadalmi figyelmet, hogy akár a benne zajló folyamatok, a szereplői, a témák, a belső rendszere vagy az, hogy milyen hatással van társadalmi folyamatokra, látható legyen.”
A 2023-as SzuperWMN-díjátadó kiemelt támogatója az Audi volt. Az esemény létrejöttét emellett a Jana, a Morgan Stanley, a Chloé, a Body Shop, az Estée Lauder és a TorTer e-Desing támogatta.
You must be logged in to post a comment.