- egy új magyar hangszerről
Gyerekeknek és fiataloknak szóló hangszerbemutató foglalkozással zárul a Sonus Alapítvány projektje, amely egy új magyar hangszer, a glissotar hazai és nemzetközi megismertetését tűzte ki célul. A hungarikum tárogatót újragondoló hangszer 2020-ban indult világhódító útjára.
A Sonus Alapítvány a Mai Zene és a Korszerű Előadóművészet Támogatására a Hungarikum Bizottság támogatásával indította útnak A tárogató tegnapja és holnapja című projektet, amely középpontjába a hagyományos tárogatót és új változatát, a glissonic tárogatót helyezte. A szaxofonos Váczi Dániel és a formatervező Terebessy Tóbiás évek óta dolgozik egy olyan fúvós hangszercsalád kialakításán, amely alkalmas a hangmagasságok közötti fokozatok nélküli átmenetre (innen a zenei „csúszkálásra”, glissandora utaló név), és tavaly született meg a hangszercsalád első tagja, a glissonic tárogató. A hangszer a kortárs klasszikus zene mellett kiválóan illeszkedik a jazz és népzene világába is, és minden improvizatív műfajba.
Tavasszal a nagyközönség egy kisfilm által ismerhette meg a hangszer születésének történetét, májusban pedig egy koncerten hangzottak el azok a darabok, amelyeket a világ minden pontjáról küldtek zeneszerzők, kifejezetten az új hangszerre írva. E sorozatot zárja az online is követhető Hangcsúszda című hangszerbemutató foglalkozás (meghívó lent), amelyen Fazekas Gergely zenetörténész, a hangszer megálmodója, Váczi Dániel és a tárogatójáték hazai nagymestere, Borbély Mihály működik közre.
További információ:
Bodnár Eszter, igazgató – Sonus Alapítvány
eszter.bodnar@sonus.foundation
Hangcsúszda – hangszerbemutató foglalkozás gyerekeknek
2021. október 15. 15:30 (online)
2020-ban új fúvós hangszer született, glissotarnak hívják, makk egészséges és a szülei is jól vannak. A glissotar kicsit emlékeztet a szuperhősökre, van egy különleges képessége. Tud valamit, amit a fúvós hangszerek többsége nem, mi több, a zongora sem (pedig a zongora nagyon sok mindent tud!). Képes átcsúszni egyik hangról a másikra. Hogy miként lehet csúszkálni a hangok között, egyáltalán mit jelent a hangok esetében a csúszás, vagyis a „glissando”, arról éppúgy szó lesz, mint a tárogatóról, az új hangszer őséről, továbbá arról, hogyan és miért jött létre a glissotar (amely valójában a Glissonic hangszercsalád első tagja, GLISSOnic+TÁRogató = Glissotar) és hogy a hangok közötti csúszkáláson túl milyen egyéb szuperképességei vannak. Mi több, megpróbáljuk megfejteni azt is, mit jelent a végtelen fogalma: hogyan lehetséges, hogy a zongora legmagasabb és legmélyebb hangja között éppúgy végtelen mennyiségű hang található, mint két szomszédos zongorabillentyű között.
A bemutató foglalkozáson részt vesz a hangszer megálmodója, Váczi Dániel, a tárogatójáték hazai nagymestere, Borbély Mihály, két kiváló jazz-zenész, a zongorista Pozsár Máté és a dobos Sárvári Kovács Zsolt, akik alig várják, hogy együtt játszhassanak az új hangszerrel, valamint házigazdaként Fazekas Gergely zenetörténész.
Az előadást a Sonus Alapítvány facebook-oldalán és a Papageno.hu oldalán élőben közvetítjük.
Az előadásra A tárogató tegnapja és holnapja projekt keretében kerül sor. Támogató: Hungarikum Bizottság, Agrárminisztérium, Magyar Művészeti Akadémia
You must be logged in to post a comment.