Hazánkban mind a lakáspiaci, mind a munkaerőpiaci árak nőttek az elmúlt években. Egyes esetekben, mint például a fővárosban, az ingatlanok átlagos négyzetméter árai sokkal nagyobb ütemben emelkedtek, mint a bruttó átlagos havi fizetések. Az ingatlannet.hu legújabb elemzéséből megtudhatjuk, hogy mire volt elég az ingatlanpiacon a KSH által közzétett 2021. első félévében mutatkozó 345 000 forintos bruttó magyar átlagkereset.
Hány évig kell spórolni egy lakás megvásárlásáért Budapesten?
A fővároson belül a havi bruttó átlagkereset félrerakásával a X., XX. és XXI. kerületben lehetett – a 2021. augusztusi átlagos négyzetméterárak alapján – a legkevesebb idő alatt tégla építésű lakáshoz jutni. Budapest ezen kerületeiben egy 50m²-es lakás idén ősszel átlagosan 26-28 millió forintba került, amiért a teljes bruttó átlagkereset félretételével mintegy 6-7 évig kellene dolgozni.
Magyarország fővárosának kedvezőbb árkategóriájába sorolható még a XIX., X., IV., XVIII., és XV. kerület is. Itt 2021 harmadik negyedévében az átlagos négyzetméterárak 600-700 ezer Ft/m² körül alakultak, amely alapján egy 50m²-es lakáshoz 7,5-8 évig kellene spórolni.
Az árverseny középmezőnyében a főváros XXII., XVI., VIII. és XIV. kerülete került az idei év nyolcadik hónapjának átlagos négyzetméter árai alapján. Ezeken a részeken 9-11 évnyi havi magyar átlagfizetésből lenne megvásárolható egy 38-39 millió forint értékű 50m²-es lakás.
A 2021. őszének kezdeti adati alapján a legdrágább az V. kerület volt. Itt átlagosan 61-62 millió forintért lehetett egy 50m²-es ingatlant megvásárolni, amihez 14-15 évnyi havi bruttó átlagkereset szükségeltetik. Ezen kívül a VII., IX., XIII., XII., VI., XI., III., II. és I. kerületben is átlagosan 13-14 évig kellene dolgozni egy 50 m² alapterületű téglalakás megvásárlásáért hazánkban.
Albérlet a fővárosban- De melyik kerületben milyenek az árak?
Az eladásra kínált lakásokhoz hasonlóan, a kiadó budapesti albérletek sem kímélik a pénztárcánkat. A legkedvezőbb áron XXI. kerületben is átlagosan havi 109 ezer forintba kerül egy 50m² alapterületű lakás bérlése idén augusztusban, amely durván harmada a budapesti átlagkeresetnek.
Még „kedvezőbbnek” számít Budapest IV., XI., VIII., és VII., övezete is. Ezekben a kerületekben a vizsgált időszakban egy 50m²-es lakást átlagosan havi 148-153 ezer forintért lehetett bérelni.
A négyzetméter árak középmezőnyben 2021 harmadik negyedévében átlagosan havi 160-168 ezer forintba került egy 50m²-es budapesti lakás bérlése, mely ebben az időben a magyar átlagkereset közel felét jelentette. A középmezőnybe tartozik például a főváros IX., III., XIII., és XXII. kerülete is.
Az albérletek szempontjából az I. és V. kerület volt a legdrágább az idei esztendő nyolcadik hónapjában. Egy 50m²-es lakást átlagosan havi 205-225 ezer forintért lehetett bérelni, melynek kifizetése után az átlagkeresetből 120-140 ezer forint marad egy átlagos magyar számláján.
Ezen kívül pedig egy ugyanekkora alapterületű lakás a VI., II. és XII. kerületben szintén havi átlagos 200 ezer forinton felüli bérleti díjjal rendelkezett ebben az időszakban.
Mit várható az előrejelzés alapján a jövő évben?
2020 márciusában hazánkba is megjelenő koronavírus meglehetősen rontott a lakáspiac helyzetén. Viszont a második és harmadik hullám már nem volt igazán negatív hatással, sőt inkább élénkülés vette kezdetét, olyannyira, hogy ilyen magasan még sose voltak az ingatlanárak.
A szakértők a negyedik hullám alatt sem várnak megtorpanást a hazai ingatlanpiacon. Arra számítanak, hogy az elkövetkezendő 12 hónapban a használt lakások árai 3-4%-kal, az új építésű lakások árai pedig mintegy 7-8%-kal fognak emelkedni. Ezen előrejelzések alapján, aki lakás vásárlásában gondolkodik, annak érdemes minél hamarabb megtennie.
You must be logged in to post a comment.