Az évente megrendezésre kerülő nemzetközi UWC-napon, szeptember 21-én ünnepli 60. évfordulóját a United World Colleges (UWC). A 2022-es év szlogenje a Peace begins with us, vagyis A béke velünk kezdődik, így az idei nemzetközi UWC-nap nemcsak egybeesik az ENSZ béke világnappal, de egyértelműen a béke üzenete köré szerveződik. A jeles napon amellett, hogy a nemzetközi oktatási mozgalom által képviselt értékeket, az elfogadást, fenntarthatóságot, társadalmi jóért való aktív cselekvést hirdetik, globálisan releváns problémákhoz köthető tematikus programokat szerveznek.
A nemzetközi oktatási hálózat minden évben tematikus programokkal készül az alapítását ünneplő napra, amelyek gyakran az olyan szerteágazó problémákra is felhívják a figyelmet, mint a klímaváltozás vagy a társadalmi egyenlőtlenség. Az évek során számos jelentőségteljes akciót tartottak az UWC tagszervezetei. A tavalyi év mottója a Reimagine Tomorrow (Képzeld újra a holnapot) volt, amelynek alkalmából kreatív írói és képzőművészeti pályázatot hirdettek, fákat ültettek, jótékonysági eseményeket, illetve ismeretterjesztő webináriumokat tartottak, a korábbi években azonban volt már példa TEDx beszélgetésekre, filmvetítésekre és panelvitákra is. Az idei, 60. évforduló alkalmából a nemzetközi UWC-közösség egy egész éves rendezvénysorozatot hirdet az iskolák, nemzeti válogatóbizottságok és öregdiák-csoportok részvételével, az „Oktatás a békéért: törekvés a világ megváltoztatására 1962 óta” jelmondat szellemében. A világszerte megtartott események sokszínű formát öltenek majd, a jótékonysági vacsoráktól a művészeti aukciókig és az adománygyűjtő maratonfutástól a helyi közösségekben végzett önkéntes kezdeményezésekig.
A Nobel-békedíjra jelölt szervezet az ENSZ nemzetközi béke világnapjára is reflektál
Az UWC története szorosan kapcsolódik a béke eszmeiségéhez, mivel az alapító, Kurt Hahn meg volt győződve arról, hogyha a különböző hátterű fiatalok együtt tanulnak és ezáltal megismerik, megértik és elfogadják egymás különbségeit, megelőzhetőek lennének a politikai konfliktusok. A mozgalom a második világháborút követően, 1962-ben azzal a céllal alakult, hogy az oktatás erejével egyesítse az embereket, nemzeteket és kultúrákat a béke és a fenntartható jövő elérése érdekében. A nemzetközi UWC-nap éppen ezért egybeesik az Egyesült Nemzetek Szövetsége (ENSZ) által meghirdetett béke világnapjával. Az idei tematikának a világban zajló események mellett az is apropót adott, hogy az UWC-mozgalmat Nobel-békedíjra jelölték a 2022-es évben. Bár a jelöltség már önmagában is rendkívüli elismerése az eddigi 60 év munkájának, a közösség továbbra is az oktatás átformáló erejét felhasználva tevékenykedik egy békésebb világért.
Nemzetközileg elismert oktatási hálózat a társadalmilag is tudatos fiatalokért
Az elmúlt hatvan évben a mozgalom a kezdeti egyetlen iskolától mára olyan nagyra nőtt, hogy a világ több mint 150 országából érkeznek diákok a négy kontinensen elhelyezkedő tizennyolc UWC oktatási intézménybe. A mozgalom sokszínűsége a diákok rendkívül eltérő anyagi hátterében is megnyilvánul, hiszen a kiválasztott 16-19 év közötti fiatalok több mint 80%-a teljes vagy részleges pénzügyi támogatásban részesül a rászorultság mértékének függvényében. A tanulmányok az úgynevezett Nemzetközi Érettségi Program (International Baccalaureate – IB) keretében folynak, amelynek az akadémiai felkészítés mellett szerves részei a helyi közösségben végzett önkéntes, karitatív tevékenységek (mint a helyi óvodások, gyermekek korrepetálása, vagy az időseknek és fogyatékkal élőknek szervezett programok), a kreatív elfoglaltságok (képzőművészetek, színjátszás) valamint a rendszeres testmozgás és sport. Az UWC így az elmúlt évtizedek során egy nemzetközileg elismert oktatási modellt épített fel a különbségek megélését és a fenntartható békére való törekvést hirdető alapértékekre.
Kizárólag önkéntes tagok koordinálják a hazai egyesületet
Az UWC napjainkban egy kiterjedt globális közösséget alkot, melynek működésében az iskolák mellett kulcsszerepe van a különböző országokban működő nemzeti bizottságoknak. A mozgalom hazai képviselete, az UWC Magyarországi Egyesülete már több mint két évtizede foglalkozik az UWC-ösztöndíjak pályázásának koordinálásával és a hazai ösztöndíj-adományozás megszervezésével az Ösztöndíjalapon keresztül, a magyar diákok kiválasztásával, felkészítésével és támogatásával a tanulmányaik során, valamint a magyar UWC-közösség tagjainak szövetségbe tömörítésével. Az egyesület feladatait kizárólag önkéntes alumni és pártfogó tagok látják el, akik a jeles napra egy baráti találkozót szerveznek a program korábbi résztvevőivel.
Az UWC-nap megünneplése után mozgalmas napok várnak a magyarországi egyesületre, ugyanis 2022. október közepén kerülnek kihirdetésre a 2023-25-ös tanévre szóló ösztöndíjpályázat részletei, amelyről tájékoztatást az Egyesület honlapján találnak majd az érdeklődők. A pályázatok leadására október 18-tól lesz lehetőség a felületen, amelyet érdemes figyelemmel követni, ugyanis az éves központi nyílt napon túl további három novemberi tájékoztatót tervez az Egyesület, amelyről szintén itt értesíti az érdeklődőket.
You must be logged in to post a comment.