Vállalkozásod hosszú távú sikere döntéseid megalapozottságán múlik. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a meghirdetett pozícióra jelentkezőket kellően megismerhesd a kifizetődő választáshoz. Konkrétan milyen trükkök állnak a rendelkezésedre? Mutatjuk!
Ezért ismerd meg alaposabban a jelentkezőket
- Az új munkaerő felvétele rendkívül fontos befektetésnek minősül. Ha új gépjárműbe vagy bármilyen egyéb, a munkához szükséges eszközbe fektetsz, ugyanúgy végiggondolod, hogy mi is lenne az ideális döntés. Itt azonban emberekről van szó, akiknél nem nyers műszaki adatok, hanem előzetes beszélgetés, a munkához köthető készségek és a teljesítmény felmérése, illetve gyakran megérzések alapján választasz. Döntésed pedig így vagy úgy, de hatással lesznek vállalkozásod jövőjére.
- Csiszolatlan gyémántot találhatsz. Egy lelkes jelentkezővel van dolgod, aki ugyan még nem rendelkezik nagy tapasztalattal, de hatalmas alázattal áll a szakmához? Ha igen, mindenképpen becsüld meg, hiszen folyamatos fejlődésre számíthatsz tőle, és hosszú távon is gyümölcsöző közös út állhat előttetek. Az assessment center pedig remek választást jelent nemcsak az ideális munkaerő megtalálásában, hanem a kimagasló tehetségek kiszűrésében is.
- Csakis megfontolt döntésekkel haladhatsz A-ból B-be. Legyen szó bármilyen üzleti döntésről, kizárólag a precíz tervezés és a tényekre való alapozás visz előre. Ha új taggal bővítenéd csapatod, járj el ugyanolyan bölcsen, mintha éppen a jövő évi költségvetést készítenéd.
Próbáld ki az alábbi 5 trükköt!
Segítségükkel jobban megismered a jelentkezőket:
1. Tedd fel az alábbi kérdést: “Hogyan jellemeznének a munkatársaid?”
Akár nyitó kérdésként is megállja a helyét, hiszen azonnal rátapinthatsz az állásra jelentkező erősségeire és gyengeségeire is. Persze a jelöltek igyekeznek majd minél jobb képet festeni magukról, viszont a testbeszéd olvasásával könnyebben eldöntheted, hogy éppen igazat mond-e vagy csak túloz a jelentkező.
Hogyan térképezheted fel a jelentkezők valós tudását és jellemét?
- Assessment center segítségével. Lényege, hogy a betöltendő pozícióra jelentkezőket gyakorlatias és szakmai, illetve jellembeli tesztekkel mérik fel, leggyakrabban csoportos formában. Ennek köszönhetően tudatosan találod meg a legkompetensebb jelöltet a munkakör betöltésére.
2. Kérdezz rá, mit szeret a szakmájában!
Ennél a kérdésnél a jelentkező reakciója már önmagában rengeteget elárulhat. Ha a munkaköréről, szakmai területéről szinte felcsillant szemmel kezd hosszasabban beszélni, akkor biztos lehetsz abban, hogy szakmailag egy igazán lelkes jelentkező áll előtted, akit biztosan nem csak a pénz motivál.
3. Érdeklődj a szoros határidők kezeléséről!
A csapatod egyre nehezebben birkózik meg a projektek növekvő száma és az egyre sürgetőbb határidők miatt a feladatok befejezésével? Éppen olyan emberre van szükséged, aki rugalmassága miatt a hirtelen beérkező projekteket, sőt akár a vészhelyzeteket is képes hatékonyan kezelni? Ha igen, bátran kérdezd meg, pontosan hogyan szokta kezelni a szoros vagy akár egészen égető határidők betartását!
TIPP: Rákérdezhetsz arra is, hogy volt-e már csúszása valamikor határidővel, és ha igen, hogyan kezelte mindezt. Ennek segítségével rövid idő alatt kirajzolhatsz egy alapvető képet a jelentkező stresszkezeléséről és pontosságáról is.
4. Mérd fel a motiváció mértékét a “Hogyan látod magad 5 év múlva?” kérdéssel!
Motivált és tanulásra hajlamos, szakmailag elhivatott munkaerőt találni valódi értéket jelent. Ha valaki olyat keresel, aki nem csupán 2-3 hónappal tervez előre, hanem akár 3-5 év távlatában is kitűzött, világos céljai vannak a karrierjét illetően, mindenképpen tedd fel a fenti kérdést!
Miért olyan hasznos ez?
- Hosszú távú sikert hosszú távon elérhető, minőségi munkaerővel teremthetsz. Ezért az előszűrés és az állásinterjú során is tanácsos kideríteni, mennyire előrelátó a jelentkező. Ha hosszú távon is látod benne a megbízhatóságot és a fejlődési lehetőséget, kölcsönösen profitálni fogtok.
5. Engedj teret a kérdéseknek!
Végül kérdezd meg, van-e bármilyen kérdése a munkakörrel, a céges kultúrával vagy bármi mással kapcsolatban. Ilyenkor a tömény szakmai kérdések után már kicsit kötetlenebbül beszélgethettek, és akár a kérdéseiből is sokat megtudhatsz a jelentkezőről. Ha az állásinterjú eleve hosszú és kimerítő volt, akkor persze az sem baj, ha a jelöltnek nincs további kérdése, hiszen már minden fontos dologról beszéltetek a korábbiakban.
Amikor új munkaerőt tervezel felvenni, ismerd meg minél jobban az aktuális jelentkezőt. Derítsd ki az alapvető erősségét és gyengeségét néhány jól irányzott kérdéssel, de figyelj a testbeszédére is. Mindenképpen puhatolózd ki, hogy mennyire érzi szenvedélyének az adott munkakör betöltését, és persze tedd próbára a gyakorlati tudását is. Ha szakértő kezekre szeretnéd bízni a kiválasztási folyamatokat, célszerű assessment center segítségét igénybe venned, ahol a HR szakemberek csoportos formában szűrik ki a legalkalmasabb jelöltet.
You must be logged in to post a comment.