A Közép-európai Konzuli Testületi Tanács (Council of the Central European Consular Corps) tegnap délelőtt bemutatkozott a Külügyi és Külgazdasági Intézetben. Az eseményt megnyitotta Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet igazgatója, majd díszvendégként beszédet mondott Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára, Vesna Njikoš Pečkaj asszony, a Horvát Nagykövetség meghatalmazott minisztere és Molnár Erik, a Tanács elnöke. Több közép és délkelet-európai ország nagykövete és diplomatája jelent meg a rangos eseményen.
Molnár Erik
Az idén megalakult Tanács célja a konzuli munka támogatása, valamint a küldő és fogadó államok közötti, a gazdaság és társadalom minden területére kiterjedő kapcsolatok építése és erősítése. A Tanács tagjai a V4+ országok, keleti és közép-európai, valamint a délkelet-európai térségben tisztet betöltő tiszteletbeli konzulok.
A tiszteletbeli konzuli intézmény egészen a római időkig nyúlik vissza. Magyarországon is igen aktív volt a tiszteletbeli konzulok tevékenysége 1945 előtt, majd bő 40 év szünet után 1988-ban egy külügyminisztériumi rendelet újította fel a korábban gyakorlatilag megszüntetett tiszteletbeli konzuli hálózatot. Azóta a világ minden táján jelen vannak országunk képviselői, és hazánkban is nagyon sok ország képviselteti magát tiszteletbeli konzulok révén.
A Közép-európai Konzuli Testületi Tanács a V4 országok, kelet és közép-európai valamint a délkelet-európai térség tiszteletbeli konzuljait tömörítő szervezet, amelynek célja a folyamatos tapasztalatcsere és a tiszteletbeli konzuli tisztség szakmai hátterének.
Ugrósdy Márton
Az Tanács alapvető feladatának tekinti, hogy a küldő és fogadó államok között átfogó, minden területre kiterjedő – gazdasági, kulturális, művészeti, tudományos, oktatási és sport – kapcsolatokat építsen, erősítsen meg, de szerepet vállal karitatív, humanitárius szervezetekkel való együttműködésben is.
Cseresnyés Péter államtitkár szerint a térség országainak összefogása ma fontosabb, mint valaha is volt, így a Tanács azon szándéka, hogy egy közép-európai közösséget hozzon létre, mindenképpen támogatandó.
„Régóta gondolkodunk azon, hogyan tudnánk tevékenységünket, együttműködésünket még hatékonyabbá, sokoldalúbbá tenni. Az Tanács létrejöttével sokkal szorosabban segítjük egymás munkáját, mint tudásmegosztással, mint kapcsolatrendszer tekintetében.” – mondta el Molnár Erik, a Namíbiai Köztársaság tiszteletbeli konzulja, a Közép-európai Konzuli Testületi Tanács elnöke.