Podcast: http://enbudapestem.hu/2020/06/meg-kellene-fontolni-a-nat-bevezetesenek-elhalasztasat/
A Budapest TE meg ÉN városi podcast-sorozat ismét egy igen aktuális témát boncolgat; az oktatás jelenlegi helyzetéről szól. Ezen a héten véget ér a tanév, indulnak a nyári táborok. Az eredményekről, a tapasztalatokról, a táborok veszélyeiről, az új tanév lehetőségeiről beszélgettünk Szabó Zsuzsával, a Pedagógusok Szakszervezetének elnökével és Tóth Zsuzsával, a Bárányfelhő Fejlesztő és Terápiás Központ vezetőjével. Aki kérdez: Veress Dóra és Gellért Gábor.
Szabó Zsuzsa szerint, bár aggodalommal figyelte az elmúlt hónapok történéseit, de a tanárok, a diákok és a szülők is jól vizsgáztak. Nemcsak a diákok tanultak a tanároktól, a tanárok is sokat tanultak a diákoktól. A szülők pedig jobban látták, hogyan tanulnak a gyerekeik, hogyan viszonyulnak hozzájuk az oktatók.
A siker ellenére úgy véli, hogy ha a következő tanév ugyanilyen kihívások elé állítja a gyerekeket, a szülőket és a pedagógustársadalmat, abból sok probléma fakadhat. A pozitív tapasztalatok ellenére most elemezni kellene a tapasztalatokat, és ennek eredményeit lenne hasznos beépíteni a Nemzeti Alaptantervbe.
Tóth Zsuzsa szerint a figyelemzavarral küzdő gyerekek most nehezített pályára kerültek. Ezeknek a gyerekeknek problémát okoz, hogy egyhelyben ülve figyeljenek az órára. Most egyedül maradtak a monitor előtt, ahol időközönként hirtelen meg kellett nyilvánulni. Ez nagyon nehéz. Azoknak voltak igazi esélyei, akik valódi digitális oktatásban vettek részt. Ahol a tanár és az osztálytársak ott voltak a képernyőn.
A pedagógusoknak egy ideig a diákokat, aztán a szülőket is egyben kellett tartaniuk. Nyugtatni, dicsérni, elmagyarázni, hogy nem most kell megváltani a világot.
További kérdések, melyekre választ kapunk a podcastból:
- Lehet-e valódi nyári táborokat tartani?
- A szülők szabadsága elfogyott, mi lesz, ha visszatér a karanténhelyzet?
- Hogyan kell egy szülőnek a gyermekével a járványról beszélgetni?
- Hogyan szocializálódnak a mai gyerekek?
- Mennyire mérhető a diákok teljesítménye ezekben a hónapokban?
- Mivel induljon a következő tanév?