A fogyásról és életmódváltásról szóló újévi fogadalmakat megtenni könnyebb, mint hosszútávon betartani. Egyesek rövidebb, mások hosszabb idő után adják fel, majd lelkiismeret-furdalással kínozzák magukat, amiért nem voltak elég kitartóak. Dr. Farkas Kitti orvos tanácsait sorra véve elejét vehetjük az efféle kudarcnak, vagy, ha már megtörtént, tisztázhatjuk, mit kell máshogy csinálnunk.
- Ne hibáztassuk magunkat!
Mielőtt akaratgyengeséggel vádolnánk magunkat: bőven előfordul olyan helyzet is, amikor nincs gond az elhatározással és a motivációval sem. Ha elakadunk vagy lassabban haladunk a tervezettnél, ne büntessük magunkat önhibáztatással! Próbáljuk megvizsgálni, hol kell változtatnunk. Kiderülhet például, hogy valamilyen csodadiétát követünk, ami szép ígéretekkel kecsegtetett, amikor kiválasztottuk, de egyáltalán nem működik. Ilyenkor mindenképpen váltsunk módszert. Ha megbízható a módszerünk, akkor pedig szükség esetén finomhangoljuk azt.
- Életmódot váltsunk, ne fogyókúrában gondolkodjunk!
Ha kúraként gondolunk a folyamatra, és nem programként, amire át kell állnunk, akkor a szép indulás után meg is áll a fogyásunk, amint visszatérünk régi szokásainkhoz. Nincs életmódváltás fogyókúra nélkül, de a fogyókúra csak egy lépcsőfok az életmódváltásban, utóbbinak kell a fő célnak lennie. És akkor fog működni, ha fenntartható, mind a módszer, mind általa az eredmény.
- Ne koplaljunk!
A vízdiétával, a léböjt-kúrákkal nemcsak kibírhatatlan éhezésre ítéljük magunkat, hanem rosszabb esetben még súlyos károsodásokat is okozunk a szervezetünknek. Hiánybetegségek, gyomorfekély, szívelégtelenség is jelentkezhetnek, az efféle károsodásokat pedig hosszú időbe telik helyrehozni. „A gyorsnak tűnő fogyás ráadásul pillanatok alatt meg is áll, majd hízásba fordul át, ahogy visszatérünk a bőségesebb táplálkozáshoz. A nulldiéta minden szempontból felejtős módszer” – hangsúlyozza Dr. Farkas Kitti.
- Napi háromszor együnk, ne ötször!
A napi ötszöri-hatszori evéssel állandóan magasan tartjuk az inzulinszintünket és nem hagyjuk a szervezetünket zsírt égetni. Agyunk hozzá is szokik, hogy szinte mindig enni kell, így evés után egy-két órával már érezzük is az éhséget. A tartós fogyáshoz inzulinra érzékeny sejtek kellenek, amelyek kevesebbszer lendülnek akcióba a nap folyamán, de akkor hatékonyan dolgoznak. Ezért fontos a napi háromszori étkezésre való ráállás (amit azért meg lehet toldani egy kis snackkel, ha intenzíven sportolunk).
- Ne dőzsöljünk reggel!
Ha reggelire inzulinszintet megemelő szénhidrátot eszünk, attól egész nap éhesek leszünk, és aláássuk a zsírégető folyamatokat. Felejtsük el az egészségesnek hitt, cukros müzliket, kekszeket: a reggelink könnyű és fehérjedús legyen. A nap legtartalmasabb étkezését pedig ebédidőre tartogassuk.
- Fogyasszunk szénhidrátot!
A szénhidrátot ugyanakkor tilos kitiltani a diétánkból: az ebédünknek mindenképpen tartalmaznia kell. „Egyetlen tápanyagcsoportot sem szabad kihagyni az étrendünkből, ez orvosilag nem megalapozott. Csak nem mindegy, mikor és mennyi szénhidrátot viszünk be” – fogalmaz Dr. Farkas Kitti.
- Figyeljünk a zsírból fogyásra!
Ha hirtelen sok és magas intenzitású edzést végzünk jelentősen lecsökkentett kalóriabevitel mellett, azzal elsősorban az izmainkat kezdjük felemészteni a zsírraktárak helyett. Alacsony intenzitású edzéseket tervezzünk, hisz az fokozza a zsírégetést.
- Aludjunk eleget!
A hosszúra nyúlt ünnepi időszak után sokan az alvásidő rovására vetik bele magukat a munkába és az új feladatokba is, amivel hosszú távon nem tesznek jót maguknak. „Az elégtelen alvás még a legkiválóbb életmódváltó program eredményeit is alááshatja, a fogyáshoz elengedhetetlen hormonszinteket ugyanis pihenés, alvás közben állítja be a szervezetünk.” – magyarázza a doktornő.
- Ne türelmetlenkedjünk!
Sajnos, még akkor is elhasalhatunk újévi fogadalmunk betartásával, ha megfelelő tervet és életmódváltást kezdtünk el. Történhet ez például a türelmetlenségünk miatt, amikor először kezd stagnálni a súlyunk. „A fogyás nem egy konstans folyamat, az anyagcserénk változó, a szervezetünk érzi, hogy mikor van szüksége több és mikor kevesebb tartalékra. Ezért néha megáll a zsírégetés, ami teljesen normális része az átalakulásnak.” – magyarázza Dr. Farkas Kitti.
+1.: Mentálisan is legyünk rendben!
A kishitűség, a negatív gondolatok, az önostorozás mind az életmódváltás ellenségei. Hinnünk kell az elhatározásunk erejében, és nagyon hatékony, ha támogatókat keresünk, megosztjuk a tapasztalatainkat másokkal. Tanácsért pedig forduljunk szakértőhöz. Ő az, aki eligazít a számtalan kérdésben, eloszlatja a kételyeinket és tévhiteinket, és segít felépíteni a helyes tervet. „Az új életforma kialakítását a test természetes, élettani működésére kell alapozni, műételek nélkül, és okosan kitalált edzésprogrammal. Mindenkinek megvan a saját, sikerre vivő módszere, ami szenvedés helyett örömteli, hosszútávú életmódváltáshoz vezeti!” – bátorít Dr. Farkas Kitti.