Zoltán Gábor Szomszéd című regénye (a 2016-ban Orgia címmel megjelent, nagysikerű regény folytatása) valamint az azonos időszakban játszódó, Utolsó szombat (Mezei Márk elsőkönyves szerző regénye) vezeti ma reggel a Bookline kortárs irodalmi toplistát. A két mű új fejezetet nyithat a korszak értelmezésében.
Zoltán Gábor és Mezei Márk regényei ugyanabban a korszakban játszódnak, ám amíg az előbbi a XII. kerületi nyilasok 1944-45-ös rémtetteit mutattja be, az utóbbi egy Pesten bujkáló lengyel rabbi utolsó napját és két nő szerelmét állítja a történet középpontjába.
Zoltán Gábor
A könyvről bővebben itt!
A két Kalligram-regény – minden hasonlóságuk ellenére – gyökeresen eltér egymástól. A Szomszéd kíméletlen őszinteséggel szembesíti az olvasóit a nyilas rémtettek borzalmaival és arra keresi a választ, hogyan juthatott el a magyar társadalom odáig, hogy polgárai kegyetlen gyilkosokká váljanak. Az Utolsó szombat azonban a személyes árulás és a bűntudat kérdésére fókuszál: a belzi rebe, Áron Rokeách utolsó beszédének hallgatóságát, míg a történet másik szálában Krisztina, szerelmét Magdát árulja el és adja a Horthy rendőrség kezére.
Mezei Márk
A könyvről bővebben itt!
A vészkorszak előestéjén játszódó két regény egy dologban azonban meggegyezik: szerzőik nem ítélkeznek. Morális tanulságok helyett az események és tények szikár leírását vagy a lelki folyamatok minél mélyebbre hatoló ábrázolását választották. Zoltán és Mezei is szakít a hagyományos Holokauszt-narratívával és nem a magyar zsidóság tragédiájával, hanem az emberi jellem univerzális gyengeségeivel foglalkoznak – csontig hatolóan fájdalmas irodalmi nyelven.
Vajna Tamás