FRISSS!!!
Home / Címlap / Már óvodások számára is elérhető Polgár Judit komplex képességfejlesztő programja

Már óvodások számára is elérhető Polgár Judit komplex képességfejlesztő programja

Első alkalommal mutatták be a XVI. kerületi Brumi Óvodában az iskolák alsó tagozataiban már sikerrel alkalmazott Sakkpalota program új, óvodások számára kidolgozott elemeit. A Sakkjátszótér komplex képességfejlesztő program beépítésével már ötéves kortól készíthetik fel a gyerekeket az iskolai életre és a digitális kor kihívásaira a szülők és a pedagógusok.

Az óvodapedagógusok és a szülők részéről évek óta megfogalmazott igényként jelentkezett, hogy az iskolákban 2013 óta sikerrel alkalmazott Sakkpalota Program óvodai változata is elérhető legyen. Így született meg most a Polgár Judit Sakk Alapítvány új óvodai programcsomagja, a Sakkjátszótér Komplex Képességfejlesztő Program, mely a XVI. kerületi Brumi Óvoda pedagógusaival közösen került megalkotásra.

A többéves fejlesztés és tesztelés után megszületett oktatási módszertan az életkori sajátosságok figyelembe vételével komplex megoldást nyújt az óvodás korú gyermekek képességfejlesztéséhez, és felkészíti őket az iskolakezdésre. A program végleges kidolgozásához, beindításához nagymértékben hozzájárult a Magyarországi Evangélikus Egyház, illetve annak intézménye az Evangélikus Pedagógiai Intézet is.

A Sakkpalota elemei logikusan egymásra épülve segítik a gyermekek iskolai kihívásoknak való megfelelését. A program az óvodai mindennapokra jól ráépíthető, valódi hidat képez az óvoda és iskola átmenetében. A 32 leckéből álló Sakkjátszótér az egész nevelési évet lefedi, lépésről – lépésre építve fel az 5-6 éves, iskola előtt álló gyermekek gondolkodását. Első lépésként szinte azonnal érzelmi kötődés alakul ki a gyermekekben a mesebábok (sakkfigurák) iránt, azonosulni tudnak a figurákkal, ezáltal motiválttá válnak. A feladatok, a program folyamatos tevékenységre ösztönöz, megtanulnak egyszerre több helyre figyelni, ami a mai felgyorsult világban nagy előnyt jelent majd számukra. A Sakkjátszótér program összetett ingerhatása minden érzékszervi, érzékelési és észlelési szenzort bekapcsol, ezzel megfogja a gyermekek figyelmét. Így kialakul az öntudatlan tanulás. A program megalkotása során fontos szempont volt, hogy mindenki számára megvalósítható feladatok legyenek, és minden gyerek számára sikerélménnyel járjon a 30 perces foglalkozás. A program során nem cél a sakk tanítása, de pozitív mellékhatásként a gyerekek tökéletesen megtanulnak sakkozni. 

„A sakk a tudatos ismeretelsajátítás játékos eszköze” – mutatott rá Polgár Judit, minden idők legjobb női sakkozója, a Sakkpalota és a Sakkjátszótér oktatási programok ötletgazdája a képességfejlesztő program bemutatóján. Polgár Judit hozzátette, a programcsomagot óvodák számára módszertani segédletekkel egészítették ki: foglalkozások leírásával és játékkártyákkal, melyeknek segítségével mind a pedagógusok, mind pedig a szülők könnyen tervezhetik Sakkjátszóteres foglalkozásaikat. A bemutatónak a budapesti XVI. kerületi Brumi Óvoda adott helyszínt, amely a program kidolgozásában aktívan vett részt, ötleteivel gazdagon hozzájárult a Sakkjátszótér pedagógiai program kidolgozásához. Mészáros Ibolya, az óvoda vezetője elmondta, hogy megtisztelőnek tartja, hogy az elmúlt három évben végzett szakmai munkájuk elismeréseként a Polgár Judit Sakkalapítvány kiemelt referenciaintézményeként működhetnek és lehetőségük nyílik a magas szakmai színvonaluk szélesebb körű bemutatására, további óvodapedagógusok oktatására.

Büszkeséggel tölt el, hogy óvodánk részese lehetett a program kidolgozásának, és olyan remek pedagógusaink vannak, akik munkájukkal hozzáadott értéket teremtenek a gyermekek számára. Mi, az óvoda vezetősége az intézmény megalapítása óta arra törekszünk, hogy a legszínvonalasabb, legtartalmasabb időtöltést nyújtsuk a nálunk növekvő gyermekeknek. Hiszem, hogy a program által az iskola előtt álló gyermekeknek olyan gondolkodás- és látásmódot adunk útravalóul, ami egész életükben elkíséri őket. A Sakkjátszótér Program szerves részét képezi az óvodánkban zajló, 5-6 éves korcsoport iskolai felkészítésének immáron három éve, és a jövőben is folytatjuk tevékenységünket a mostanra teljesen kiforrott készségfejlesztő segítségével. Bízunk benne, hogy a megalkotott program által még több gyermek számára tehetjük zökkenőmentessé az óvoda és iskola közti átmenetet. Mi, az óvoda pedagógusai már láttuk, hogy milyen eredményeket érhetünk el vele, a gyermekek számára mennyire szerethető és élvezhető a Sakkjátszótér, és milyen pluszt, milyen gondolkodás- és látásmódót adhatunk általa az iskolába lépő gyerekeknek. – mondta beszédében Mészáros Ibolya, a Brumi Óvoda vezetője.

A esemény zárásaként a Virtuózok három ifjú tehetsége, Abouzahra Amira és Mariam, valamint  Sándor Zoltán adott rövid koncertet.

Brumi Óvoda

A közel 20 éves múlttal rendelkező, Mátyásföld csendes zöldövezetében található óvoda az elmúlt években aktív résztvevője volt az iskola előtt álló gyermekek részére fejlesztett Sakkjátszótér program kialakításának, megalkotásának. A Brumi Óvoda vezetője, Mészáros Ibolya ismerve a Sakkpalota programot, fantáziát és komoly szakmai kihívást látott abban, hogy részt vegyenek a program átdolgozásában az általa jól ismert óvodás korúak számára. Így került kapcsolatba az Alapítvány a XVI. kerületi Brumi Óvodával, és rövid ismerkedés, az erre a feladatra delegált, magasan képzett óvoda pedagógusok bemutatását követően kezdetét vette a közel három éves munka. Az Alapítvány munkatársai és a pedagógusok szoros együttműködésének köszönhetően született meg a mostani formájában napvilágot látó Sakkjátszótér készségfejlesztő, melyet a Brumi Óvodában az elmúlt években több 5-6 éves gyermekcsoport bevonásával sikerült tökéletessé fejleszteni. Az óvoda két tapasztalt pedagógusa, Fenyő Enikő és Vassné Vantara Mónika nem csak „tesztelték” a programot, hanem aktív részesei voltak a kidolgozásban, ötleteikkel, javaslataikkal gazdagították, és fejlesztették azt. Mindkét pedagógus a program részét képező módszertani segédlet szerzője is egyben.

Ajánlott cikk

Hoppá! Világsztárok festik vaníliára az égboltot az A38 Hajó felett

Tom Cruise és Penélope Cruz zseniális thrillerével folytatódik a Paramount Nyári Mozi A focivébének vége, …

Vélemény, hozzászólás?

Ez a weboldal az Akismet szolgáltatását használja a spam kiszűrésére. Tudjunk meg többet arról, hogyan dolgozzák fel a hozzászólásunk adatait..

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk sütiket használunk honlapunkon. További információ

Az Uniós törvények értelmében fel kell hívnunk a figyelmét arra, hogy ez a weboldal ún. "cookie"-kat vagy "sütiket" használ. A sütik kicsik, teljesen veszélytelen fájlok, amelyeket a weboldal azért helyez el az Ön számítógépén, hogy minél egyszerűbbé tegye Ön számára a böngészést. A sütiket letilthatja a böngészője beállításaiban. Amennyiben ezt nem teszi meg, illetve ha az "Elfogadom" feliratú gombra kattint, azzal elfogadja a sütik használatát.

Bezárás